Završetak alpinističke škole 2026. - Ispit
← Povratak na novosti

Završetak alpinističke škole 2026. - Ispit

Anto Grgić

Za vikend 13. – 14. lipnja 2026. ovogodišnji tečajci uspješno su priveli kraju alpinističku školu polaganjem ispita za mlađeg alpinista pripravnika na području Kamniško-Savinjskih Alpi, na Raduhi.


Pogled s koče na Loki
Pogled s koče na Loki


Ispit se sastojao od dva dijela. Prvi je bio mentorski uspon u kojem su tečajci, uz svoje mentore, pokazali kako primjenjuju znanje stečeno tijekom škole u stvarnim uvjetima na stijeni. Drugi dio bio je teorijsko-praktični ispit u sigurnijem okruženju kod Koče na Loki, gdje su provjerene vještine poput izrade sidrišta, rada s užetom, poznavanja opreme, spašavanja te opće alpinističke teorije.


Priprema_uspona


Priprema uspona...kaj sam zaboravila? hmm
Priprema_uspona2


Penjali su se klasični smjerovi na Srednjoj Raduhi:


Stanetova zajeda IV-/II-III, 165m

Kaminska smer III/II, 160m

Micin steber V/III, 180m


Tečajci i instruktori...napeti ko puške
Na pristupu...napeti 'ko puške


Pod Srednjom Raduhom
Pod Srednjom Raduhom


Martin izlazi iz Kaminskog
Martin izlazi iz Kamina.


Srednjak u zrak!
Srednjak u zrak! Sretni i zadovoljni na izlazu iz smjerova!


Završna fotka ispit


No evo i jedna pristojnija na izlazu :)


Silvo uči svoje unuke...


Iza ovog vikenda stoji nekoliko mjeseci rada, učenja i odricanja. Tijekom škole održano je 7 izleta8 predavanja i mnogi sati vježbanja na stijenama i poligonima. Učili su se temelji sigurnog kretanja u planinama, penjačke tehnike, izrada sidrišta, spašavanja, organizacije penjačkog uspona i sve ono što čini temelj sigurnog bavljenja alpinizmom.

Čestitamo svim tečajcima koji su pristupili ispitu i položili za mlađe alpiniste pripravnike! Ovo je početak alpinističkog puta i potvrda da su osnove savladane za samostalno penjanje - no tu tek sve počinje na putu svakog alpinista. Uz puno penjanja i znoja, zaj*ba u stijeni, učenja na greškama, učenja od iskusnijih - postajemo sve bolji alpinisti.


Zasluženi gablec za kraj. Obavezno mjesto za stati, Zmajeva votlina!


Zasluženi gablec za kraj! Obavezno mjesto za stati: Zmajeva Votlina ;)


I tako - još jedna škola gotova. Želimo vam što više kvalitetnih dana u stijeni, što manje padajućeg kamenja, što više dobrih partnera na užetu, sigurnih povrataka u dolinu i, naravno, puno zagrljaja i zasluženih piva kod auta nakon još jednog uspješno ispenjanog smjera.


Za sve tečajce koji iz različitih razloga nisu pristupili ispitu, organizirat će se dodatni ispitni termin u najkraćem mogućem roku.

Još jednom – čestitamo svim novim mlađim alpinistima pripravnicima i vidimo se u stijeni! 🧗🏔️